U některých povolání je potřeba ochránit i další části těla. Proto si nyní řekneme něco o prostředcích na ochranu sluchu, zraku a dýchacích cest.
Ochrana sluchu
Bohužel často podceňovaným a zanedbávaným druhem osobní ochrany je ochrana sluchu. Silné působení hluku může způsobit dočasné nebo trvalé poškození sluchu. A právě speciálně v pracovních provozech bývá silný hluk podceňován. Přitom nedoslýchavost se zejména v Evropě stává čím dál víc častěji diagnostikovanou nemocí z povolání.
Podle norem je předepsáno, od jaké hladiny hluku, musí mít pracovník ochranu sluchu. Je stanoveno že od zatížení hlukem 80 dB musí zaměstnavatel zajistit připravenost ochrany sluchu a od 85 dB musí zaměstnanci vhodnou ochranu sluchu povinně nosit.
Pro ochranu sluchu máme několik možností. Nejjednodušším řešením jsou zátkové chrániče (ucpávky), které mohou být jednorázové nebo i pro více použití. Je důležité umět ucpávky správně nasadit, aby plnily požadovanou funkci. Výhodou je téměř nepostřehnutelná hmotnost a lze je kombinovat s dalšími prostředky.
Složitější a účinnější variantou jsou mušlové chrániče sluchu. Obklopuje celé ucho a nezavádí se přímo do zvukovodu. Výhodou je účinnější tlumení hluku a možnost kombinovat s dalšími prostředky (např. lze připevnit k přilbě).
Ochrana dýchacích cest
Pracovníci, kteří přicházejí do kontaktu a mohou vdechovat nebezpečné částice (prach, spóry, aerosoly) nebo plyny jistě využijí ochranné prostředky dýchacích cest. K ochraně lze využít jednorázové roušky či respirátory, které jsou vhodné k ochraně proti částicím. Využívají se například při broušení zdiva, nátěrových hmot nebo při zpracování skleněných a minerálních vláken.
Pro ochranu před plyny a výpary je vhodné použít masky a polomasky, které jsou opakovatelně použitelné. Mají obličejovou část, která doplněna výměnným filtrem. Volbou mohou být i tzv. kombinované filtry, které chrání před plyny i částicemi.
Nejvyšší stupeň ochrany vám poskytnou jednotky s přívodem vzduchu, které jsou vhodné pro dlouhodobější nošení a náročné pracoviště.