Ochranné oděvy

Největší částí našeho těla si při práci chráníme pracovním oděvem, který může být složen až z několika částí. Pracovní oděv nás chrání během práce nejen před nečistotami, ale také před počasím.

 Pracovní oděv je určen pro spíše nenáročné práce, respektive pro práce, u kterých nepotřebujeme specifické vlastnosti oděvu (například nehořlavost). U pracovních oděvu se téměř stírá hranice mezi nimi a outdoorovým oblečením. Čím dál více se využívají moderní funkční materiály, které přidávají nejen na funkčnosti a komfortu, ale také na estetičnosti. Nové materiály jsou pohodlnější, nabízejí lepší pohyblivost a prodyšné. Pracovní oděv může být od trička, přes košile, mikiny a vesty až po bundy.

Ochranné oděvy jsou vyšší kategorie pracovních oděvů a jsou součásti Osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP). Používají se v širokém spektru profesí od strojírenství, přes chemický a potravinářský průmysl, až po těžký průmysl. Pro různé oblasti využití samozřejmě existují odlišné typy ochranných oděvů.

Výstražné oblečení se využívá všude, kde je zapotřebí dobrá viditelnost pracovníků. Výstražné vesty, bundy nebo kalhoty mají na svém povrchu fluorescenční barvy, z pravidla žlutou, oranžovou nebo červenou, které zabezpečují kontrast s okolím a dobrou viditelnost pracovníků.

Protichemické ochranné obleky brání kontaktu s pevnými, plynnými nebo tekutými chemikáliemi, které mohou ohrožovat pracovníky zejména v chemickém průmyslu. Speciální normy OOPP jasně definují, jaký materiál je odolný, proti kterým chemikáliím, aby byla zajištěna co největší bezpečnost pracovníků.

Speciální oděvy také využijí svářeči nebo ti, kteří pracují v horkých provozech. Tyto ochranné oděvy musejí své nositele chránit před horkem, odlétávajícími kousky kovu, případně před plameny. Oděvy pro tyto náročné profese musejí zakrývat celé tělo, a proto bývají kombinovány s jinými osobními ochrannými pracovními předměty.

Existuje řada dalších specifických ochranných oděvů pro různé oblasti, avšak při výběru jakéhokoliv je potřeba hledět na několik kritérií. Nejdůležitějšími je samozřejmě bezpečnost (nejčastěji upravená podle norem OOPP) a komfort, který bude ochranný oděv svému nositeli poskytovat.