- Kategorie:
- Publikováno:: 10. 12. 2020
- Komentáře:
0
Jedním z hlavních lidských smyslů je sluch, s jeho bezproblémovým fungováním počítáme tak nějak automaticky a často podceňujeme jeho ochranu. Přitom mnoho lidí ztratí sluch z důvodu nemoci nebo zranění. Někteří lidé se rovnou narodí jako neslyšící. V druhém ze tří uvedených případů však můžeme ztrátě nebo poškození sluchu účinně předcházet. Nebezpečí pro náš sluch představuje nadměrný hluk, který nás může ohrožovat při práci i v soukromém životě. Podívejme se v následujících řádcích společně na to, jak si svůj sluch kvalitně chránit.
Jak ukázaly odborné studie, pro zdravý sluch není rozhodující pouze úroveň zvukové hladiny, ale i délka pobytu v hlučném prostředí.Právě z těchto studií následně vznikla platná legislativa. Při dosažení hladiny hluku 82 dB dr doporučuje použití ochrany sluchu.
Povinnost ochrany sluchu při práci je stanovena od hlukové hladiny 85 dB. Ztráta sluchu v důsledku nadměrného přetěžování není ve většině případů rychlá, ale probíhá pomalu a nenápadně, díky čemuž je velmi těžké odhalit ji. Někdy si následků nedostatečné ochrany sluchu povšimne jako první někdo z okolí. Postižený jedinec přestává slyšet nízké a vysoké tóny nebo při poslechu hudby a televize zvyšuje hlasitost v nestandardní míře. Bohužel, v této fázi může být ztráta sluchu již nevratná a nezastavitelná. Kvůli předcházení poškození sluchu je velmi důležité používat pravidelně ochranné prostředky a bezpodmínečně se tak starat o ochranu sluchu.
Ucpávky? Jednoduché, levné a přitom překvapivě efektivní
Tím zdaleka nejběžnějším a zároveň nejlevnějším ochranným prostředkem sluchového ústrojí jsou ušní ucpávky neboli zátky do uší, ty jsou určeny pro jednorázové nebo vícenásobné použití. Tyto tlumící zátky se vyrábějí z nealergického pěnového plastu, který má tvarovou paměť a jednoduše se tak vkládají do zvukovodu, kde naprosté většině uživatelů bezproblémově drží. Pěnový plast je navíc pohodlný i při dlouhodobém nošení.
Pokud máte provoz s opravdu velkou a pravidelnou spotřebou zátek, je výhodné osadit výdejní místo s dávkovačem. Pokud však potřebujete něco, co má sloužit ke zcela pravidelnému používání, musíte si vybrat mezi mušlovými chrániči sluchu. Častěji je najdete pod označením protihlukové sluchátka. Jednotlivé typy se samozřejmě dělí jednak podle kvality útlumu a také podle způsobu nasazení – týlový nebo na přilbu – přilbový chránič sluchu.
U nás ve Vochocu se vyznáme se v prostředcích na ochranu sluchu. Rádi vám pomůžeme s výběrem, poradíme s nastavením, zkompletujeme sestavy se štíty a chrániči sluchu a dodáme náhradní díly nebo spotřební materiál.