Hlava je jednou z nejcitlivějších oblastí našeho těla, proto je důležité ji důsledně chránit. Pro ochranu hlavy neslouží pouze ochranné přilby, ale také pomůcky pro ochranu obličeje.
Při výběru ochranného prostředku hlavy hraje kromě bezpečnostní stránky roli také stránka pohodlnosti. Je důležité, aby přilba či štít byly při nošení komfortní, jelikož do určité míry omezují pracovníka svou dodatečnou vahou nebo omezením zorného pole. Proto bývá u těchto prostředků často možnost individuálního nastavení.
Ochranné přilby
Přilby chrání hlavu pracovníků v různých provozech, a proto existuje i několik druhé. Podle tvaru skořepiny se dělí na rovné, s dolů protaženou týlovou částí a s dešťovou drážkou. Přilby se vyrábí z termoplastů (vhodné pro „studené“ provozy) a duroplastů (vhodné pro „horké provozy“). Každý materiál má své vlastnosti a je vhodný pro jiný typ oblasti práce – stavebnictví, průmysl, elektrotechnika atd.
Přilby musí na pracovištích pokrývat různé rizikové oblasti. Můžeme je rozdělit do pěti kategorií:
- Mechanická (padající předměty, nárazy)
- Tepelná (záření, jiskry, horké kapaliny)
- Elektrická (ochrana před elektrickým obloukem)
- Chemická (chemické kapaliny)
- Optická (UV záření)
Speciální kromě klasických přileb patří do této kategorie i speciální lezecké a lesnické přilby. Pro méně rizikové prostředí lze využít i ochranné protinárazové čepice, které mají plastovou vložku sloužící jako ochrana například před pevnými ostrými hranami.
Ochrana obličeje
Pro ochránění obličejové části hlavy lze využít více typů ochranných prostředků podle toho, v jakém prostředí a pro jaký typ práce se budou využívat. Ochrana obličeje je důležitá především při práci s rychle letícími částicemi, stříkanci roztaveného kovu, chemikáliemi nebo s elektrickým obloukem.
Ochranné štíty slouží například pro lesníky jako ochrana před třískami. Štít může být na hlavu upevněn přímo náhlavním držákem nebo ho lze umístit na ochrannou přilbu.
Speciální kategorii tvoří svářečské masky, které chrání celou hlavu a obličej před jiskrami, žárem a zářením. Díky zabudovanému průzoru může pracovník dobře vidět. Zároveň jsou tyto průzory opatřené filtrem, který zabraňuje poškození zraku.